Article archive

Paraqitet VW Polo i ri

04/03/2009 06:04
Prodhuesi gjerman, Volkswagen, në panairin e automjeteve të Gjenevës ka paraqitur modelin Polo të ri. Volkswagen Polo i ri do të fillojë të prodhohet në fund të muajit mars, derisa njësitë e para do të shiten gjatë muajit qershor të këtij viti. Ai do të jetë në dispozicion me shtatë motorë, me...
>>

Telefon i mençur nga Asus me ekran të madh

04/03/2009 06:04
Kompania Asus çdo ditë e me më shumë seriozisht po përfshihet në garën për prodhimin e telefonit të mençur (smartphone) më të mirë dhe më të pajisur. Modeli i tyre i fundit, Asus P835, para së gjithash dallohet për ekranin e tij të madh. Asus P835 është i bazuar në sistemin operativ Windows Mobile...
>>

Internet Explorer e Safari humbin përdoruesit

04/03/2009 06:02
Muaji i dytë i vitit 2009 ka sjellë një situatë pak më ndryshe në tregun e shfletuesve të internetit në krahasim me janarin sa i përket faktit se cili shfletues po ja vjedh kujt përdoruesit, por një trend mbetet i njëjtë – Internet Explorer çdo ditë e më shumë po e humb betejën kundër...
>>

Sony zgjeron linjën Walkman

04/03/2009 06:01
Me modelet NW-S736FK e NW-S738FK kompania japoneze Sony e ka zgjeruar paletën e pasur të pajisjeve Walkman. Modelet e reja dallohen sipas ngjyrave dhe kapaciteteve për ruajtje të dhënave. Të dy media playerët digjital do të shiten me ngjyrë të artë, zezë, rozë dhe të kuqe, me memorie prej 4...
>>

Policia ka arrestuar një person, i cili dje ia kishte dalë t’i kalonte rrethojat e Burgut të Lipjanit

21/02/2009 05:44
Policia ka arritur ta arrestonte një person, i cili dje ia kishte dalë t’i kalonte rrethojat e Burgut të Lipjanit ku vuante dënimin dhe të arratisej, përderisa një tjetër i burgosur ishte ndaluar nga gardianët e burgut gjatë përpjekjes për t’u arratisur. Policia ka bërë të ditur se personi i...
>>

Prishtina optimiste për njohje nga Rusia

21/02/2009 05:42
Prishtina vazhdon të jetë optimiste se edhe Rusia do ta njohë shtetin e Kosovës. Edhe presidenti Sejdiu para nisjes për në SHBA, ku pritet të takojë sekretaren e Shtetit, Hilery Cllinton, ka thënë se Rusia dhe vendet e tjera që s’ e kanë njohur Kosovën herëdo-kurdo këtë gjë do të bëjnë. Sipas...
>>

Anulohet vizita e Bogdanoviqit në Kosovë, qeveria e Kosovës nuk e ka dhënë pëlqimin

21/02/2009 05:42
Ministri serb për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Goran Bogdanoviq, nuk ka arritur të hyjë sot në Kosovë, ashtu siç e kishte paraparë. Qeveria e Kosovës nuk i ka dhënë pëlqimin UNMIK-ut që Bogdanoviq të vizitojë Kosovën. Qeveria gjithashtu nuk i ka ofruar siguri, me arsyetimin se ai duhet t’i bëjë...
>>

Vazhdon fushata e UNDP-së për vetëdijësimin e OZHM-së

21/02/2009 05:41
Zyra e Programit për Zhvillim e Kombeve të Bashkuara kohë më parë drejtoi një fushatë vetëdijesimi për rëndësinë e Objektivave të Zhvillimit të Mijëvjeçarit në Universitetin Amerikan të Kosovës. Në fund të fushatës UNDP-i shpalli rezultatet e garës për esenë më të mirë me temë: “Cili Objektiv i...
>>

Romani “Gjenerali i ushtrisë së vdekur” edhe në gjuhën rome

21/02/2009 05:39
Kryevepra e shkrimtarit më të madh shqiptar, Ismail Kadare, romani “Gjenerali i ushtrisë së vdekur” mund të lexohet në gjuhën e tyre edhe nga qytetarët e komunitetit rom me titull “Mula armadako generalo”. Kjo kryevepër e Kadaresë, e përkthyer rrjedhshëm nga gjuhëtari Ibrahim Elshani, është...
>>

Sarkozy: Pavarësia e Kosovës ka hapur një etapë të re drejt paqes dhe stabilitetit në Ballkan

21/02/2009 05:34
”Deklarata e pavarësisë, më 17 shkurtit 2008, ka hapur një etapë të re drejt paqes dhe stabilitetit në Ballkan dhe më këtë Kosova i ka treguar tërë botës se mund t’i dalë përballë sfidës së pavarësisë dhe të krijojë një shtet të ri, ku çdo bashkësi do ta ketë vendin e vet”, ka thënë presidenti i...
>>

Items: 1 - 10 of 45

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Search site

© Copyright 2009.All rights reserved.Powered by Zbavitu-24or.Ch