Article archive

Lëshime të sigurisë në Firefox

08/02/2009 02:46
Programuesit nga Mozilla kanë lëshuar versionin më të ri të shfletuesit të tyre të internetit (Firefox 3.0.6.) i cili rregullon disa lëshime të sigurisë të cilat janë paraqitur në versionet e mëhershme. Lëshimi më i madh është gjetur në makinën e Firefoxit – Javascript Engine, e cila ka mundësuar...
>>

Laptopi ultra i lirë indian në fakt është mashtrim?

08/02/2009 02:45
Lajmi për laptopin të cilin e sponsoron qeveria indiane, i cili nuk do të duhej të kushtonte më shumë se 10 dollarë, është dëshmuar të jetë bukur jopreciz, apo troç, tërësisht i gabuar. Lajmin për “laptopin” e supozuar e kemi publikuar edhe ne, mirëpo tani janë paraqitur të dhënat teknike të...
>>

Opozita kosovare i kërkon dialog për zgjedhjet koalicionit qeveritar

07/02/2009 07:53
Partitë opozitare i kërkojnë koalicionit qeverisës dialog dhe marrëveshje për arritjen e një kompromisi për kohën e mbajtjes së zgjedhjeve. Liderët e LDD-së, AAK-së, PSD-së dhe ORA-s kanë thënë pas një takimi të përbashkët se duhet bërë debat për këtë çështje duke e respektuar pakon e Ahtisaarit...
>>

Spanja dhe Sllovakia refuzojnë të njohin Kosovën

07/02/2009 07:53
Ministri i Jashtëm i Spanjës, Miguel Angel Moratinos, ka refuzuar thirrjen e Parlamentit Evropian që pavarësia e Kosovës të njihet nga të gjitha vendet e BE-së. "Ne respektojmë të gjitha rezolutat e Parlamentit Evropian, por qeveritë kanë opinionet e tyre", ka thënë Moratinos. Sipas tij, shumica e...
>>

Ishujt Maldive do ta zyrtarizojnë shpejt njohjen e Kosovës

07/02/2009 07:51
Ishujt Maldive kanë njohur pasaportat e Kosovës dhe kanë paralajmëruar njohjen e shpejtë edhe të shtetit të ri. Ministri i Jashtëm i këtij shteti, Ahmed Shaheed, i ka thënë mbrëmë televizionit privat, DhiTV, se Maldivet janë të interesuara që të lidhin marrëdhënie diplomatike me Republikën e...
>>

Ish-pjesëtarët e TMK-së i japin ultimatum qeverisë – kërkojnë dorëheqjen e Mujotës e Selimit

07/02/2009 07:51
Deri të hënë në ora 3 të pasdites ish-pjesëtarët e TMK-së i kanë dhënë ultimatum qeverisë së Kosovë që ti realizojnë kërkesat e tyre. Listës së kërkesave tyre i prinë dorëheqja e parevokueshme dhe morale e ministrit Fehmi Mujota, komandantit të FSK-së, gjeneral Sylejman Selimi dhe zëvendësit të...
>>

Surroi reagon ndaj deklaratave të Pacollit për njohje

07/02/2009 07:50
Kryetari i Bordit për Politike të Jashtme, Veton Surroi, ka reaguar ndaj deklarimeve të kryetarit të AKR-së, Behgjet Pacolli, për procesin e njohjeve, sidomos me rastin e Perusë. “Në vizitën time në Peru, në maj të vitit 2007, pata kënaqësinë që zyrtarisht të njihem me deklarimin e diplomatëve të...
>>

Selimi nuk e ka ndërmend të japë dorëheqje

07/02/2009 07:50
Pa marrë parasysh zërat e ish-pjesëtarëve të trupës që ka udhëhequr, Sylejman Selimi nuk e ka ndërmend të japë dorëheqje nga posti i komandantit të FSK-së.Të paktën jo derisa ai e sheh të nevojshme kontributin e tij në Forcën e Sigurisë. Gjeneral Selimi, është shprehur se në protesta mund të...
>>

Bogdanoviq: Beogradi do të zhvillojë negociata vetëm për statusin Kosovës

07/02/2009 07:49
Ministri për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Goran Bogdanoviq, ka theksuar se Beogradi do të zhvillojë negociata vetëm për statusin Kosovës. Sipas tij Beogradi nuk dëshiron të negociojë me përfaqësues institucionesh, të cilët e kanë shpallur në mënyrë të njëanshme pavarësinë. Bogdanoviqi i ka...
>>

ORA kërkon nga institucionet hapa konkretë për të ndaluar shpërnguljen e shqiptarëve nga veriu i Mitrovicës

07/02/2009 07:49
  Partia Reformiste ORA u ka sugjeruar institucioneve të Kosovës që të ndërmarrin hapa konkretë për të ndaluar shpërnguljen e shqiptarëve nga veriu i Mitrovicës. Sipas kryetares së ORA-s, Teuta Sahatçia, Qeveria duhet të bëjë plane për ta zbrazur veriun e Mitrovicën nga serbët të stacionuar...
>>

Items: 31 - 40 of 45

<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Search site

© Copyright 2009.All rights reserved.Powered by Zbavitu-24or.Ch